723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Med

Aby včely nashromáždily dostatek zásob, musí jich být přes 50 000 jedinců. Pouhá třetina se totiž podílí na snůšce (propolis, pyl, voda, nektar). Další zajímavostí je fakt, že než nasbírají jedno kilo medu, musejí vzlétnou 2 – 5 milionkrát, v závislosti na vzdálenosti nektarotvorných rostlin a jejich vydatnosti. Umíte si asi představit, jak se takové včely nadřou. Také díky tomu, v hlavní sezóně (jaro-léto), se včely dožívají maximálně 6 – 8  týdnů.

Včely do úlu ale nenosí již hotový med. Nosí nektar, který má 50 – 80% vody. Tu musejí nejprve odpařit svými křídly. Pro nás, coby spotřebitele, je vhodná vlhkost medu okolo 18%. Při vyšší vlhkosti se může stát, že med zkvasí. Ani v tomto případě se ale nic neděje. Takový med se výborně hodí na výrobu medoviny. A i ta kudy teče, tudy léčí.

Pokud chcete, aby Vám med vydržel co nejdéle, uchovávejte ho v temnu a v teplotě okolo 10°C. Takto uskladněný med vydrží až 30 let. Však ne nadarmo se ve starém Egyptě používal jako konzervant potravin a k mumifikaci můmií. Pokud Vám med zkrystalizuje, je to známka jeho kvality. Pravý med vždy zkrystalizuje. Některý dříve (např. květový, řepkový), jiný později (medovicový) a třeba akátový klidně až za rok či dva. Rozhodnete-li se ho rozehřívat, vždy ho rozehřívejte ve vodní lázni a na maximální teplotu 40°C. Při vyšších teplotách již med ztrácí své blahodárné vlastnosti a měli byste tak pouze zahřátou sladkou pochoutku.

Med obsahuje spoustu prospěšných látek pro naše tělo. Jedná se např. o vitamíny – A, C, B1, B2, B6, B12, D, K, E, dále aminokyseliny, éterické oleje, bílkoviny, vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, železo a enzymy. Med má antiseptické a antibakteriální účinky a je přírodním antibiotikem. Med nám dodává spoustu energie aniž by zatěžoval náš trávící trakt.

Med má velké zastoupení v přírodním léčitelství, ale i ve výživovém poradenství. V posledních letech, využívají med i lékaři, při léčbě různých onemocnění. Povíme si pár způsobů, jak se „léčit“ doma. Samozřejmě je nutné, abyste případnou medovou terapii konzultovali se svým lékařem. Léčení včelími produkty se jmenuje Apiterapie a zabývá se jí i Česká apiterapeutická společnost – ČAPIS (www.capis.cz).

Med umí pomoci, či vyléčí cca přes 500 druhů nemocí. Seznam těchto nemocí naleznete na stránkách Diseases and Apitherapy. Jedná se o alergie, kardiovaskulární nemoci, onemocnění krve, respirační nemoci, gastroenterologické nemoci a další. Doma si ovšem můžeme léčit jen to (sami), na co stačíme a co by nás neohrozilo na životě.

Domácí léčení
(pro jistotu se ale poraďte se svým lékařem a v případě alergie na včelí produkty, toto léčení určitě bez porady s lékařem nezačínejte)

Poruchy trávení – med pomáhá i při povzbuzení činnosti střev nebo při jejich uklidnění. Pravidelné pití vlažné medové vody po ránu na lačno uklidní Vaše střeva i žaludek.

Nachlazení – čaj s medem známe asi všichni, ale co takhle cibule s medem? Nakrájíte cibuli na jemno a dáte jí do hrníčku. Přidáte lžíci medu, zamícháte a necháte cca hodinku odstát. Potom po lžičkách pijete vzniklou tekutinu. Tento „lék“ zabírá při bolestech v krku, zlepšuje odkašlávání a zmenšuje zahleněnost. Aplikuje se několikrát denně.

Nachlazení 2 – pokud nemáte rádi cibuli, zkuste si do polévkové lžíce nasypat 1/4 lžičky mleté skořice. Užívejte 1x denně po dobu 3 dnů. Pročistí Vám dutiny a usnadní odkašlávání.

Máte střevní parazity? Stačí užívat denně 1 lžičku z křenu a 2 lžičky medu. Samozřejmě smíchat. Budou pak utíkat, až se za nimi bude prášit.

Lektvar mládí a hubnutí. Pokud budete každý den pít skleničku medové vody se skořicí, budete nejen krásní, stále mladí, ale také hubení. Na litr vody se dá 3 lžíce medu a lžička skořice (ideálně Cejlonská).

Bolesti kloubů – kromě vnitřního používání medu, můžeme vyzkoušet i použití medu vnější. Pokud Vás bolí nějaký kloub, namažte si ho medem, zabalte do potravinové folie a obmotejte alespoň jedním ručníkem (musí být v teple). Takto nechte působit přes noc. Nejen že med vytáhne veškeré toxiny, ale jeho účinné látky kloub zregenerují. Zároveň budete mít krásně jemnou a voňavou pokožku.

Ekzémy – máte-li někde ekzém, pásový opar, nebo kožní infekci, stačí nanést med na postižené místo a nechat působit (překrýt sterilní gázou, přelepit a pravidelně měnit 1x denně až do úplného zhojení).

Alergie na pyl – ano, čtete správně. V době, kdy nemáte pylovou sezónu, podáváte med (ideálně z dané oblasti, kde žijete). 1x denně lžičku medu. V další sezóně byste měli mít již pylové obtíže mírnější, až postupně vymizí.

Bolest zubů – 1 lžička mleté skořice a 5 lžiček medu se smíchá a vytvoří se pasta. Aplikujeme na bolavý zub 3x denně.

Dětská anémie – 1 malá lžička medu denně dětem do 10 let, děti nad 10 let 2 čajové lžičky denně.

Zápach z úst – 1 lžíce medu a 1 lžíce skořice se zalije vlažnou vodou a kloktá se.

Při otravách – houby, průmyslový jen, hadí jed, atd. 2 lžíce medu a 2dcl vody pijeme každou půlhodinu. Při akutní otravě se snažíme vypít co nejvíce těchto sklenic najednou.

Nespíte? Tak si dejte 1 lžíci medu do vlažného mléka. Cca 1 – 2 hodiny před spaním. Pak už jen spočítejte prvních pět oveček a dobrou noc.

A co takhle být krásná? Jdeme do toho? Tak jo. Medovou masku si vyrobíte zcela jednoduše. Med natřete na obličej a pak po 20 minutách spláchnete vodou. Tvářička bude jako dětská prdelka (míněno tak hebká). Stejně tak použijete med na popraskané rty. Stačí jen 10 minut vydržet a neslízat ho.

Tělový peeling – dostatečné množství medu smíchejte s ovesnými vločkami a kapkou éterického oleje (např. citronový na projasnění pleti, kaštanový na stažení rozšířených žilek, tymiánový na zpomalení tvorby kožního mazu). A pak už jen pomalu masírujte pokožku.

A jako poslední se zmíním o medové masáži. Masáž se neprovádí klasickým hnětením, ale pomocí tzv. tlaskání (odlepování ruky od pokožky masérovaného). Věřte mi, že se jedná opravdu o velmi příjemnou masáž a dle místa jejího provedení, i velmi účinnou. Med během masáže vytáhne toxiny z daného místa hluboko až z orgánů. A jak již bylo zmíněno výše, tak kůže po takové masáži je krásně hebká. Po masáži se určitě sprchujte jen vodou bez mýdla, neboť kůže více propouští cokoliv na ní dáte.

 

Použitá literatura:
Ing. Štefan Demeter, CSc. – Apiterapie -Léčení včelími produkty

Pin It on Pinterest

Share This