723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Propolis

%name PropolisPropolis je tmavá, lepkavá hmota, kterou včelky využívají jako tmel k utěsnění různých děr v úlu. Získává se z rostlin, které produkují pryskyřičné látky. Propolis má významné antibakteriální a antibiotické účinky.

Součástí propolisu jsou pryskyřičné látky, éterické oleje a vosky. Dále také balzámy, třísloviny, jisté množství vitamínů a provitamínů, celá řada minerálů a stopových prvků a především flavonoidy. Právě těm se přičítají nejvýznamnější účinky propolisu na posílení lidské imunity. Obsahují taktéž živcové a balzámové látky, díky kterým včely používají propolis k „balzámování“ mrtvol vetřelců, kteří vniknou do úlu a včely ho v sebeobraně zabijí. K balzamování se používal i u lidí, již ve starém Egyptě.

Domácí léčení
!!!pro jistotu se poraďte se svým lékařem a v případě alergie na včelí produkty, toto léčení určitě bez porady s lékařem nezačínejte!!!

Kožní problémy – ekzémy, akné, záněty kůže, plísně to vše jsou neduhy, kdy můžete využít propolis. Stačí pravidelně mazat (dle druhu problému) buďto jemnou tinkturou z propolisu, nebo propolisovou mastí. Určitě, ale nepoužívejte propolisovou mast na bázi vepřového sádla na silné akné. Sádlo by Vám více pleť promastilo a póry by se ucpaly.

Vnitřní používání propolisu je taktéž možné – např. při žaludečních problémech, vředech, zhoršeném trávení. Malý panák 1 x denně zředěné propolisové tinktury (např. v čaji) pomůže od těchto problémů. Můžete aplikovat i jako samotné kapky – 20-30 kapek do mléka nebo medu.

Afty – přikládáním vatových tampónků namočených v propolisové tinktuře na aft, umožní jeho dezinfekci a rychlejší hojení. Osobně používám i několikrát denně, neboť „vypálení“ aftu způsobí, je aft a okolní postiženého místa nebolí. Většinou to vydrží cca 30 minut a vy se stihnete najíst. Takto léčený aft mizí do 3 dnů. Neléčený aft mizí od 7 do 14 dnů.

Paradentóza – proč používat drahé přípravky, když máte ideální produkt na dosah ruky? Stačí po každém čištění zubů vypláchnout pusu sklenicí vody s několika kapkami propolisové tinktury. Má protizánětlivé účinky, zároveň stahuje a i Váš dech bude příjemný. Celkově se dá použít při jakýchkoliv problémech v dutině ústní (např. po trhání zubů, při zápachu z úst, zubním váčku, atd.)

Ošetření ran – máte-li odřeninu a došel Vám septonex či betadinka, stačí namočit gázu do propolisové tinktury a potřít, nebo rovnou na ranku nalít. Jen upozorňuji, že propolisová tinktura pálí a to dost, dle závislosti na obsahu alkoholu. Pro další péči o poraněné místo doporučuji propolisovou mast. Když dceři bylo 5 let, chtěla nám udělat snídani. Bohužel s chlebem si uřízla i kousek ukazováčku u nehtu. Postižené místo jsem jí vydezinfikovala propolisovou tinkturou (ano, slyšeli nás i sousedi) a naříznutý kousek (nebyl zcela uříznut) jsem „přilepila“ zpět. Prst jsem obvázala. Dvakrát denně jsme máčeli (aby šel obvaz lépe z prstu stáhnout a rána se neustále neotevírala) v převařené vodě s několika kapkami propolisu. Po dvou dnech byl prst zcela klidný a krásně se hojil. Nastala fáze dvě – máčení a následné mazání propolisovou mastí. Dnes je dceři 18 let a nepoznáte, který prst to byl. Je však stále nuté brát zřetel na závažnost poranění.

Angína, bolesti v krku – na toto téma bych mohla napsat esej. Na období, kdy jsem měla 1/2 roku angínu v kuse opravdu nerada vzpomínám. Tehdy jsem o propolisu nic nevěděla. Dnes už jsem „chytřejší“. Jakmile mě začne bolet v krku, ztrácím hlas nebo mě bolí mandle, okamžitě kloktám propolisovou tinkturu s vodou. Nejen, že postižené místo „umrtví“, ale také dezinfikuje. Bolesti tak přejdou mnohem dříve. Dávám to i dětem (i když z chutě nejsou moc nadšené). Pokud by se Vám stalo, že trošku spolknete, vůbec se nic neděje (tedy pokud toho nevypijete litry).

A jak si takovou tinkturu vyrobit? Je několik receptů. Např. 40g propolisu zalijeme 125g lékárenského lihu (60%), 9 dnů necháváme odstát s tím, že každý den protřepeme. Pak slijeme přes jemné sítko nebo kávový filtr. Dle potřeby ředíme destilovanou vodou. Osobně však používám místo lihu vodku s 30% alkoholu. Nechám louhovat cca měsíc na světle a pak ve tmě cca 1/2 roku. Funguje taktéž velmi dobře. Propolisovou tinkturu můžete koupit již hotovou.

Použitá literatura
Ing. Štefan Demeter, CSc. – Apiterapie -Léčení včelími produkty

Pin It on Pinterest

Share This