723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Pyl

10875322 bee pollen on a white background 300x300 PylKdyž se podíváte do úlu, uvidíte velké množství buněk zanesených pylem. Jejich barevná pestrost mnohdy překvapí i samotné včelaře. Pyl může být od bílé (jedle) či jemně žluté (např. šalvěj), přes oranžovou (slunečnice), červenou (vlčí bob), fialovou či tmavě modrou (svazenka) až po černou (např.hloch). Říká se, že pyl je pro včely chlebem. Obsahuje spoustu vitamínů a důležitých látek, které včely potřebují pro svou výživu a zdraví. Ostatně stejně, jako my.


Pyl včely nosí na nožičkách v tzv. košíčkách.bee 1521282 640 Pyl
U úlů můžete vidět, jak obtěžkané včely pylem usedají na letáky (přistávací plochy před vstupem do úlu). My říkáme, že mají „nabušené kvadráky“ :D. Pyl dělíme na dva druhy. První druh je nezpracovaný pyl a pro člověka zároveň nestravitelný. Ovšem získává se velmi jednoduše, neboť stačí do vchodu úlu dát mřížku, která očistí včelám nožičky od pylu. Tento pyl se jmenuje rouskový. Mnohem účinnější a blahodárnější pro naše zdraví je pyl perga. Jedná se o pyl, který včela donese až do buňky.
Nejprve ho smíchá se svými slinami a tím v něm započne kvasný proces. Tento pyl je člověk schopen strávit a využít jeho vlastnosti.

Pyl obsahuje až 19 aminokyselin (např. laurovou, myristovou, pimitovou, heptadekanovou, atearovou, olejovou, linolovou, atd…), dále bílkoviny, peptony, globulíny, uhlovodany, tuky, lipidy, fermenty, a spoustu minerálních látek. Některé vitamíny např. E, B a C, karoten, železo, zinek, selen a látky hormonální a antibiotické.

Pokud pyl uchováváte, je nutné ho udržet v maximálním suchu. Je to dáno především jeho excelentní vlastností chytat vlhkost a pak plesnivět. Uchováváme ho tedy ve vzduchotěsných skleněných nádobách.

Domácí léčení
!!!pro jistotu se poraďte se svým lékařem a v případě alergie na včelí produkty, toto léčení určitě bez porady s lékařem nezačínejte!!!

Vyčerpanost – ztráta energie postihuje velkou část naší populace. Psychická únava se projevuje nejen vnitřně, ale také navenek. 1 čajová lžička pylu denně s Vámi udělá doslova zázraky. Pyl má totiž omlazující účinky a tak se budete cítit plni energie, ale také tak budete i vypadat.

Chudokrevnost – nedostatek železa postihuje většinou ženy a podvyživené osoby. S tím se vlečou ruku v ruce i problémy s játry. I zde je pyl schopen nastavit rovnováhu. Stačí si lžičku pylu smíchat s dvěma lžícemi medu a užívat každý den.

Vysoký tlak – včelaři přišli na zajímavý úkaz, že pravidelné používání pylu snižuje krevní tlak při hypertenzi.

Po operaci – lžička pylu s mateří kašičkou přispěje k rychlejší rekonvalescenci a celkově posílí organismus při jakémkoliv oslabení.

Bolesti zad – ano, čtete správně. Vzhledem k širokému spektru vitamínu B, je pyl vhodný při rekonvalescenci po pohybových úrazech či při bolestech páteře.

Dieta – pyl je ideální pro diabetiky, normalizuje činnost trávícího traktu, tonizuje aktivitu nervového a hormonálního systému, léčí záněty močových cest, odstraňuje jedovaté zplodiny z těla.

Prevence – pokud chcete užívat pyl jako prevenci, doporučuje se denní dávka cca 20g. Při nárazových (akutních) léčbách se jedná již o 2,5 dkg denně a při chronické léčbě 1,5 dkg denně. Nemusíte pyl sníst hned najednou. Můžete si ho rozdělit do několika dávek. Z vlastní zkušenosti vím, že pyl nechutná vždy stejně a také nemusí chutnat komukoliv vůbec. Doporučuji ho tedy konzumovat s medem. Jednak posílíte účinky (neboť med má také své výborné vlastnosti) a jednak bude lépe chutnat. Jak jsme si říkali výše, dbejte na to, abyste konzumovali pyl pergu, neboť rouskový pyl má tvrdou slupku, kterou ani žaludeční šťávy neumí rozrušit a tím pádem byste přišli o drahocenné vitamíny a minerály.

Použitá literatura:
Ing. Štefan Demeter, CSc. – Apiterapie -Léčení včelími produkty

Pin It on Pinterest

Share This