723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Včelí jed

bee 1724700 640 Včelí jedO včelařích se říká, že méně trpí nemocemi a dožívají se vyššího věku. Něco na tom je, vždyť průměrný věk včelařů v ČR je přes 60 let a ve včelařských časopisech se často blahopřeje jubilantům k 90. či 100 narozeninám. Vědci přičítají vysoký věk včelařů k časté aplikaci včelího jedu. Ne, že by si včelaři aplikovali jed sami, ale při každé obhlídce jim včelky nějaké to „pigáro“ nadělí. Samozřejmě je nutné brát v úvahu i vyšší spotřebu ostatních včelích produktů u včelařů, která komplexně působí na zdraví a vitálnost organismu. 

Již ve starém Egyptě, Římě, Řecku či Indii léčily tamější lékaři revmatické problémy a dnu včelím jedem. Stejně tak se vlastně léčí i dnes, kdy se včelí jed podává přímo píchnutím včely nebo (např. v rámci desenzibilizace alergie na včelí jed) v lékařských zařízeních v postupně zvyšujících se dávkách injekčně. Léčba včelím jedem je vložena pouze do rukou odborníků – lékařů a to právem. Jedná se o nejproblematičtější léčbu včelími produkty.

Včelí jed obsahuje aminy – histamin, dopamin a noradrenalin. Dále polypeptidy, a enzymy. Je silně paralizující, neboť působí na nervovou soustavu. Snižuje krevní tlak, rozkládá červené krvinky a u citlivějších osob může způsobit (kromě alergické reakce či anafylaktického šoku) i horečkové stavy. Věděli jste, že včelí jed se používal i při vývoji bojových zbraní?

Domácí léčení
(pro jistotu se ale poraďte se svým lékařem a v případě alergie na včelí produkty, toto léčení určitě bez porady s lékařem nezačínejte)

Domácí léčení v tomto případě opravdu nedoporučuji. Ne nadarmo se říká včelí JED. Řekneme si tedy, na co vše se dá použít, abyste mohli zvážit i alternativní léčbu vašich neduhů.

Včelí jed dobře působí na: svalový revmatismus, trojklaný nerv, onemocnění jednotlivých nervů, vertebrogenní syndrom, léčení artritidy, roztroušené sklerózy, při příznacích fibromyalgie, při sexuální dysfunkce, na některé druhy rakoviny, epilepsie a deprese. Včelí jed se používá i při nemocech vyžadující ředění krve.

Použitá literatura:
Ing. Štefan Demeter, CSc. – Apiterapie -Léčení včelími produkty

Pin It on Pinterest

Share This