723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Včelí vosk

Včelí vosk

vosk Včelí voskVosk včely tvoří ve voskotvorných žlázách, které jsou umístěny na spodní části zadečku včely. Vosk tvoří pouze dělnice. Včelí vosk je nejméně propagovaným včelím produktem pro použití v apiterapii, přitom jeho vlastnosti by si zasloužily více přízně. Pomineme-li přínos pro včely, které z vosku vytvářejí buňky, do kterých dávají pyl, sladinu (budoucí med) a matka do nich klade vajíčka, je včelí vosk užitečný i pro člověka.

Nejznáměji a historicky nejdéle se včelí vosk využívá na výrobu svíček. Svíčky ze včelího vosku nečadí, ionizují ovzduší, nevznikají karcinogenní zplodiny, pohlcují pachy a díky své medové vůni jsou vhodné i v aromaterapii. V dnešní době se používá včelí vosk i na výrobu mastí a to nejen těch na odřeniny, ale i v kosmetických a farmaceutických preparátech. Také nábytek je nejlépe ošetřen leštidlem ze včelího vosku. Stejně tak se ošetřuje kůže či náš plechový miláček. Možná jste ani nevěděli, že vosk se používá i v malířství, pekařství, potravinářství či na aromatizování tabáku.

Vosk obsahuje velké množství vitamínu A, jsou v něm mastné kyseliny, minerály, ale i malé zbytky propolisu. Dle některých chemiků se vosk skládá až z 300 látek. O vosku se tvrdí, že vytahuje jedy z těla (toxiny).

Při zpracovávání vosku je nutné dbát na několik pravidel. V první řadě se vosk nesmí dlouhodobě převařovat, aby nezmýdelnatěl. Kvalitu vosku můžete snížit i rozehříváním v nevhodných nádobách. Nejideálnější je rozehřívat vosk v nerezu nebo ve smaltovaném hrnci bez oťuků. Také jeho skladování je krapek náročnější. Při delší době v teplotách pod 15°C praská (především mezistěny jsou velmi náchylné na chladnější teploty) a jakmile ho vystavujete slunci, začne blednout a roztává se. Pravý včelí vosk má bod tání mezi 62°C – 70°C.

Domácí léčení
(pro jistotu se ale poraďte se svým lékařem a v případě alergie na včelí produkty, toto léčení určitě bez porady s lékařem nezačínejte)

Houser – ne, nebavíme se o tom pírkatém zvířátku, které tak výborně chutná. Řeč je o ústřelu zad. Bolestivé projevy nás mnohdy zcela paralyzují. Panenský vosk nebo plástev se nahřeje na cca 45°C (pozor, více ne, neboť by se roztavila), přiloží se na postižené místo, přebalí utěrkou nebo plátnem, dále se přikryje igelitem nebo potravinářskou folií a dvě hodiny nechá působit. Ideálně v leže pod peřinou. Pokud nemáte k dispozici plástev, můžete namočit látku či utěrku ve včelím vosku, který rozehřejete v nerezovém nebo smaltovaném hrnci. Necháte vystydnout na přijatelnou teplotu a dále aplikujete stejně. Pozor! Včelí vosk je hořlavý a opravdu hodně pálí. Z látky ho již nedostanete. Proceduru opakujte až do odeznění problémů. Stejným způsobem můžete používat včelí vosk při revmatických onemocněních, bolestech kloubů, obezitě či celulitidě.

Problémy s horními cesty dýchacími – máte-li v blízkosti včelaře, zkuste se s ním domluvit, že Vám po vytáčení nechá tzv. medovou žvýkačku. Jedná se o vosk, který se strhává při vytáčení medových plástů a je částečně ještě s medem. Možné je i využít části plástů s medem v celku, nebo si koupit plástečkový med. Žvýkáním těchto plástů po dobu cca 15 minut dojde k uvolnění dutin. Zároveň můžete tuto medicínu využít i při problémech se zuby či paradentozou.

Odřeniny, popraskaná kůže – ano, i na to je možné použít včelí vosk. Ne však samotný, ale v léčivé masti. Výroba takové masti není nic složitého. Ohřejeme vepřové sádlo (pozor, nesmí se připálit) a zalejeme jím vybrané byliny např. měsíček lékařský, heřmánek, atd.. (o bylinkách na různé neduhy budeme psát později). Necháme zchladnout. Další den opět rozehřejeme a přecedíme přes sítko (ideálně plastové) nebo plátýnko. V teplém roztoku rozehřejeme cca 50 – 100g včelího vosku. Sádlo můžete nahradit i olivovým olejem (ideálně panenským). Potřebné množství je cca 1kg sádla nebo 1l oleje.

Psychika – v dnešní vystresované době je touha po relaxaci čím dál tím větší. Můžete si dát koupel (ideálně s bylinnými soli) a zapálit svíčku. Svíčky ze včelího vosku navozují pohodu a uklidňují mysl především díky jejich medové vůni a vlastností. Dlouhé dívání do plamene pálí naše chmury a očišťuje naší duši. Vzhledem k tomu, že lze již koupit kvalitní svíčky ze včelího vosku a to i v barevných kombinacích, lze je použít nejen v aromaterapii, ale také v terapii barvami. Vždy se ale ptejte, čím jsou dané svíčky barveny, abyste si nepřinesli chemický mix, který opravdu nerelaxuje.

Neduhy všeobecně – na téměř jakoukoliv potíž lze použít i tělové či ušní svíce. Je však opravdu nutné, aby tyto svíce byly vyrobeny z kvalitní bavlny a pouze ze včelího vosku. Pomocí těchto svící uvolňujeme blokády, bolesti a vytahujeme toxiny z těla. Je prokázáno, že tělové svíce dokáží uvolnit napětí. Pomáhá taktéž při bolestech kloubů a zad, namožení svalů, trávicích problémech, dýchacích problémech, atd.

Nespavost – věděli jste, že pokud si zapálíte svíčku cca 20 minut před spaním, tak budete mít hlubší, kvalitnější a klidnější spánek? Ranní nával energie je samozřejmostí.

Hebká pleť – medové mýdlo si také můžete vyrobit doma. Vezměte mýdlo, které běžně používáte a nastrouhejte ho a rozpuste. Jednu polévkovou lžíci včelího vosku smíchejte s mýdlem a pak přidejte 1 polévkovou lžíci medu. Nechte ztuhnout. K těmto účelům se doporučují využívat co nejpřírodnější a ideálně neparfemovaná mýdla.

Použitá literatura:
Ing. Štefan Demeter, CSc. – Apiterapie -Léčení včelími produkty

Pin It on Pinterest

Share This