723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Včelí vzduch

hover fly 1726659 640 Včelí vzduchJedním z nových včelích produktů je i včelí vzduch. Jedná se o výpary z úlu, které jsou směsicí odpařených látek z medu, propolisu, larev, pylu, mateří kašičky, silic a dalších neznámých látek. Včelí vzduch se doporučuje i pro to, že vnitřní prostor úlu je sterilní. Včely totiž vše, co nového přijde (nebo je včelařem přidáno), ihned oblepí slabou vrstvou propolisu (který, jak již víme, má antibiotické a antibakteriální účinky) a veškeré nečistoty či uhynulé včelky, larvy, vajíčka, ihned z úlu odnesou.

IMG včelín dýchanie Včelí vzduch

Zdroj: Apires.sk

Dýchání včelího nebo úlového vzduchu je prozatím v České republice v „plenkách“. Ovšem jsou zaznamenány velké přínosy pro nemocné a to především v zahraničí, kde se tato metoda používá už několik desítek let. V Čechách tato metoda léčení není ještě tak běžná, ale členové ČAPIS (Česká apiterapeutická společnost) se snaží, aby dýchání úlového / včelího vzduchu bylo mnohem více dostupné. 

Úlový vzduch pomáhá při Bronchitidě, Astmatu, alergiím, chronickým onemocnění plic, oslabení imunitního systému a náchylnosti k infekcím, při infekcích dýchacích cest, chronických bolestech hlavy a migrén, stresu a depresích. Už samotné včelaření pomáhá při špatné náladě. Vždy se ale poraďte se svým lékařem a v případě alergie na včelí produkty, toto léčení určitě bez porady s lékařem nezačínejte.

Při výše zmíněných problémech, se doporučuje 1/2 – 3/4 hodinová sezení v intervalech 2x až 3x týdně. Ovšem nelze paušalizovat, neboť každé onemocnění a každý nemocný si žádá individuální přístup. Dosti se odborníci dohadují, zdali můžou alergici na pyl (či včelí produkty) a astmatici, kteří mají zhoršení astmatu při pylové sezóně, dýchat včelí / úlový vzduch, když je úl plný pylu. Pyl, který se nalézá v úlu je ovšem zvětšiny zpracovaný, tudíž nehrozí jeho samovolný pohyb po úle. Pro komfort a jistotu takovýchto pacientů, obsahují inhalátory vzduchu pylový filtr. 

Použitá literatura:
Ing. Štefan Demeter, CSc. – Apiterapie -Léčení včelími produkty

Pin It on Pinterest

Share This