723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

V dnešní době se každý snaží vydělávat na každém a tak mnozí přeprodejci medu se neostýchají med pančovat. Osobně tvrdím, že každý by měl mít svého vlastního včelaře (pokud nemá vlastní včely) a tam chodit pro med a včelí produkty. Pokud ale takovou možnost nemáte, jak vlastně poznáte, jestli med je kvalitní nebo ne?

Základním faktorem je tzv. krystalizování. Jedná se o proces, kdy tekutý, stočený med pomalu (některé medy ale velmi rychle) zkrystalizuje / ztuhne. Rychlost krystalizování je závislá na druhu medu. Např. med řepkový krystalizuje nejrychleji a již druhý den po vytočení můžete vidět počátky tohoto procesu. Následují ho květové medy, které většinou zkrystalizují do 2 až 3 měsíců. Pak jsou to medovicové medy, které vydrží v tekutém stavu i půl roku. Až dva roky vám může vydržet tekutý akátový med. Pokud máte ke srovnání tekutý med, můžete jeho kvalitu „otestovat“ pouhým překlápěním sklenice v ruce. Med se musí táhnout, nikdy by se neměl přelévat jako voda.

Takže pokud Vám někdo na jarmarku prodává květový med v prosinci a je tekutý, jsou zde jen dvě možnosti. První, že med rozehřál a druhý, že ho nastavil něčím, co zamezuje krystalizaci. Pokud se jedná o rozehřátý med, máte šanci 50% na 50%, že máte předražené sladidlo. Rozehříváním medu nad 40°C ztrácí totiž veškeré prospěšné látky, kvůli kterým med užíváme. Ano, i přidávání medu do horkého čaje je likvidace a znehodnocení prospěšných látek v medu.

Osobně preferuji med zkrystalizovaný nebo pastovaný. Důvodem je lepší rozetíratelnost a především fakt, že mi med nestéká všude okolo.

Pin It on Pinterest

Share This