723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Svátek svatého Valentýna se slaví v anglosaských zemích každý rok ve stejný den a to 14. února. Lidé ho pojali jako svátek lásky. Je to den, kdy se dávají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice se srdcem, které nesmí ani v jedné z těchto věcí chybět.

Původem je tento svátek z Říma, kde se slavil Lupercalia. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven.

K Valentýnu se váže celá řada zvyků. Jedná se především o společnou oslavu svátku zamilovanými páry a darování valentýnských přáníček. Nesmí samozřejmě chybět ani květina pro dámu, případně dáreček s romantickým nádechem – svíčky, koupelová sůl, masáž, atd.

Některé informace byly převzaty z www.wikipedia.cz.

Pin It on Pinterest

Share This