723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Jak to vlastně začaloandrea 236x300 O NÁS

Ke včelám jsem se dostala poprvé okolo roku 1995, ale vzhledem ke své alergii na včelí bodnutí, jsem se zaměřila jen na teoretickou část, pomocnou sílu při vytáčení a přípravách zimování. Také jsem vyráběla svíčky ze včelího vosku a jezdila na jarmarky se včelími produkty. Časem mě okolnosti zavály jinam, až jsem s manželem Slávkem v roce 2008 zakotvila v malé vesničce, v krásném prostředí Českého středohoří, nedaleko Úštěka, v Dubičné. Dubičná je sice malinká, ale plná různých možností. A tak se Slávek rozhodl, že začne včelařit. Plná teoretických informací jsem mu samozřejmě radila. Jednou toho měl dost a řekl mi, abych si pořídila svoje včely, když jsem tak chytrá. A jak řekl, tak se i stalo. Nejprve jsem absolvovala 5ti letou vakcinaci na včelí bodnutí a následně jsem s mojí supr kamarádkou Katkou založila včelí farmu AnnKas. Nápad se zrodil v okamžiku, kdy nám oběma práce u počítače přestala stačit a chtěly jsme dělat něco užitečného.

Včelí farma vznikla v roce 2015, kdy jsme si přivezli prvních 10 oddělků, a některé jsme si udělali sami ze dvou včelstev, která již v rodině byla. První zimu jsme zazimovávali 21 oddělků. V tomto období (rok 2019) se staráme s manželem cca o 100 včelích rodin. Katka už dneska ve včelí farmě není, ale i tak mi občas pomůže radou ohledně stránek nebo psychickou podporou, když mi něco nejde. 

Máme trošku netradiční způsob včelaření, neb naše holky bereme jako součást rodiny. Jsme tedy opravdu velká rodina. Hlavní naší zásadou je, aby měly včely a pak až my. Zastáváme názor, že včely jsou nejzdravější na medu a ne na cukru, a proto jim necháváme velkou část zásob. Pokaždé, když navštěvujeme jejich příbytky, tak je slušně pozdravíme a po celou dobu si s nimi povídáme. Jen minimálně používáme dýmák. Včelaříme v nástavkových úlech, rámkové míry 39x24, na studenou stavbu. Snažíme se o chov linie Vigor.

Učený z nebe nespadl a proto i my se snažíme čerpat informace nejen z dostupné literatury, ale i od starších včelařů. Nyní se Slávkem navštěvujeme již druhým rokem SOUV v Nasavrkách. Máme také několik mentorů, se kterými se rádi radíme a řešíme případné nejasnosti. Velmi bychom chtěli poděkovat místním včelařům za jejich trpělivé rady. Ovšem ani praxe, dlouhé čtení, či mentorování, nikdy nezaručí, že to co děláme, děláme na 100% dobře, neboť platí, že co včelař, to jiný názor. Žádný včelař nemůže tedy říct, že včely zná tak, že ho ničím nepřekvapí. Proto nás nejvíce učí včely samy a my s pokorou posloucháme a sledujeme.

Od roku 2018 se aktivně věnuji Apiterapii. Před tím jsem jí používala především pro rodinu a své známé. Nyní nabízím pomoc i ostatním. Během posledních dvou let jsem nastřádala zkušenosti z bezmála 60 pacientů. Abych se zdokonalila ve svých znalostech a dovednostech v tomto oboru, tak jsem absolvovala i několik kurzů. Jednalo se o kurz Masér, Medové masáže, Kineziotejpování, Apiterapie základní a pokročilá od MUDr. Stefana Stangaciu, Apiterapie I od Antonia Couta, Apiterapie I od MUDr. Libora Marka, CSc., SM systém IA-ID, Reiky. V roce 2018 jsem byla Českým svazem včelařů schválena jako přednášející odborník. Apiterapii taktéž přednáším. 

A protože včelaření je veselé řemeslo, vznikl i „Deníček šílené včelařky“, který čas od času, přinese s nadsázkou psané informace ze zákulisí včelaření všem, kteří se rádi pobaví. (Jeho příspěvky najdete na Facebooku).

Postupně taktéž budeme přidávat videa s našimi vylepšeními, které jsme si v rámci včelaření vymysleli pro ulehčení práce (např. výroba krmítek, úprava úlů pro oddělky, atd.) a samozřejmě fotografie od včelek.

Naše včelí farma se objevila i v novinách v Deníku Litoměřicka, 5+2

Natočili jsme taktéž video jak to všechno začalo 🙂

Pin It on Pinterest

Share This