723 933 559, 777 987 094 obchod@vceli-svicky.eu

Tak to jsme myandrea 236x300 O NÁSkata 200x300 O NÁS

Andrea a Kateřina, co přišly s nápadem založit včelí farmu a zpracovávat včelí produkty. Nápad se zrodil v okamžiku, kdy nám oběma práce u počítače přestala stačit a chtěly jsme dělat něco užitečného.

Včelí farma vznikla v roce 2015, kdy jsme si přivezli prvních 10 oddělků, a některé jsme si udělali sami ze dvou včelstev, která již v rodině byla. První zimu jsme zazimovávali 21 oddělků. V roce 2017 plánujeme rozšíření na 100 včelstev. Postupně bychom rádi vytvořili farmu o 1000 rodinách. Jestli se nám to povede, ukáže až čas.

Andrea včelaří se svým manželem cca 7 let, ale okolo včel se „motá“ již déle. Katka se postupně se včelkami seznamuje a poznává krásu tohoto řemesla. Obě máme trošku netradiční způsob včelaření, neb naše holky bereme jako součást rodiny. Jsme tedy opravdu velká rodina. Hlavní naší zásadou je, aby měly včely a pak až my. Necháváme jim tedy mednou komoru, která je pouze pro ně a vytáčíme jen to, co nám přinesou na víc. Zastáváme názor, že včely jsou nejzdravější na medu a ne na cukru. Pokaždé, když navštěvujeme jejich příbytky, tak je slušně pozdravíme a po celou dobu si s nimi povídáme. Jen minimálně používáme dýmák. Včelaříme v nástavkových úlech, rámkové míry 39x24, na studenou stavbu. Snažíme se o chov linie Vigor.

Učený z nebe nespadl a proto i my se snažíme čerpat informace nejen z dostupné literatury, ale i od starších včelařů. Máme několik mentorů, se kterými se rády radíme a řešíme případné nejasnosti. Velmi bychom chtěli poděkovat místním včelařům za jejich trpělivé rady. Ovšem ani praxe, dlouhé čtení, či mentorování, nikdy nezaručí, že to co děláme, děláme na 100% dobře, neboť platí, že co včelař, to jiný názor. Žádný včelař nemůže tedy říct, že včely zná tak, že ho ničím nepřekvapí. Proto nás nejvíce učí včely samy a my s pokorou posloucháme a sledujeme.

A protože včelaření je veselé řemeslo, vznikl i „Deníček šílené včelařky“, který čas od času, přinese s nadsázkou psané informace ze zákulisí včelaření všem, kteří se rádi pobaví. (Jeho příspěvky najdete na Facebooku).

Postupně taktéž budeme přidávat videa s našimi vylepšeními, které jsme si v rámci včelaření vymysleli pro ulehčení práce (např. výroba krmítek, úprava úlů pro oddělky, atd.) a samozřejmě fotografie od včelek.

Nejen u včel, ale i u dalších činností pomáhají obě rodiny jednatelek, jsme taková rodinná farma.

Naše včelí farma se objevila i v novinách v Deníku Litoměřicka, 5+2

Natočili jsme taktéž video jak to všechno začalo 🙂

Pin It on Pinterest

Share This